Sarkofagi

Obecnie, w architekturze cmentarnej, określenia sarkofag używamy umownie, w odniesieniu do nagrobków bez pionowej tablicy napisowej. Inskrypcje i znaki sakralne oraz ewentualne aplikacje umieszcza się wówczas na pokrywie głównej nagrobka. Dość często pokrywa ta ułożona jest pochyło, co ułatwia czytelność napisów.

Przykłady naszych realizacji

Wykonujemy sarkofagi zarówno w klasycznej, prostej formie jak i bogato zdobione według własnych wzorów oraz indywidualnych projektów, dostarczonych przez klientów. Posiadamy szeroką paletę dostępnych kolorów różnogatunkowych płyt granitowych, co stwarza nam dodatkowe możliwości w realizacji zleceń.

Sarkofagi w dawnych czasach...

W ujęciu historycznym sarkofagi odnoszą się do różnego rodzaju skrzyń kamiennych, przeważnie rzeźbionych, z wykutymi na wieku postaciami spoczywających pod nimi królów, świętych, faraonów lub innych dostojników. Wykonywane głównie z kamienia, drewna lub gliny, były przeznaczone do ustawienia w grobowcu.

Najstarsze egzemplarze sarkofagów pochodzą ze starożytnego Egiptu. Pokrywano je zazwyczaj hieroglifami, malowidłami lub ozdobnym reliefem. W obszarze Delty Nilu sarkofagom nadawano często formę antropoidalną. W starożytnym Rzymie najczęstszą formą sarkofagów stały się marmurowe skrzynie, których ściany zdobiono płaskorzeźbami o tematyce mitologicznej. Sztuka starochrześcijańska przejęła formę rzymskiego sarkofagu, przy czym wątek mitologiczny został w niej zastąpiony postaciami świętych i scenami z Nowego Testamentu.