Wykańczanie i uszlachetnianie inskrypcji

Surowy kamień posiada zazwyczaj jasny odcień. Dopiero po oszlifowaniu i wypolerowaniu powierzchni zostaje uwydatniony jego naturalny kolor. Wykute lub wypiaskowane litery są widoczne dzięki temu, że w procesie ich tworzenia zostaje usunięta warstewka poleru pod którą widać surowy kamień w postaci jaśniejszych napisów. Właściwość ta umożliwia pozostawienie inskrypcji w naturalnym kolorze nieobrobionego kamienia.

Fragmenty napisów - litery niepomalowane i pokryte farbą

Podczas deszczu kamień nasiąka wodą, przez co litery stają się przez chwilę mniej widoczne, aż do momentu wyschnięcia płyty. W zależności od woli i uznania zleceniodawcy wykonane w kamieniu napisy mogą też zostać pomalowane na odpowiedni kolor, posrebrzone lub pokryte warstewką złota. Zabiegi te, oprócz podkreślenia walorów estetycznych pomnika, poprawiają widoczność liter, niezależnie od warunków zewnętrznych.

Pokrywanie farbą powierzchni napisów

Jedną z możliwości wyeksponowania napisów kutych lub piaskowanych jest pomalowanie liter na odpowiedni kolor. Czynność tę przeprowadza się specjalną farbą której odcień dobiera się do kolorystyki kamienia. Granity jasne lub jasnoszare malujemy czarnymi oraz ciemnymi odcieniami farby w celu uwydatnienia kontrastu napisu. Granity czarne i w ciemniejszych tonacjach pokrywamy farbą w kolorze złotym, srebrnym lub jasnymi walorami. Najczęściej wybieranymi kolorami do malowania liter są:

Ze względu na występujące u nas warunki klimatyczne pokrycie liter farbą posiada określoną trwałość, wobec czego zabezpieczone w ten sposób napisy mogą wymagać ponownego przemalowania w okresie od pięciu do około dziesięciu lat. Jest to jednak nieskomplikowany i nie wymagający dużego wkładu finansowego zabieg.

Pozłacanie i posrebrzanie liter

Napisy mogą również zostać posrebrzone lub pokryte listkowym złotem dukatowym. Pozłocenie liter nadaje im wyjątkowego uroku oraz zapewnia długotrwały efekt kolorystyczny. Metoda ta jest kosztowniejsza w realizacji jednak nasi klienci, którzy zdecydowali się na inkrustację złotem, byli w pełni usatysfakcjonowani.

Informacje uzupełniające

  1. Wykonywanie napisów w kamieniu
  2. Projektowanie kompozycji literniczej
  3. Litery renomowanych firm na nagrobki
  4. Wiersze, cytaty, sentencje nagrobne