Bardzo smaczny chlebek w smaku i w strukturze zbliżony do „Chleba żytnio-pszennego na zakwasie” . Różnica między nimi polega na tym ,że chlebek staropolski ma bardziej delikatniejszy miąższ i znacznie szybciej i łatwiej jest go przygotować , gdyż upieczonym chlebkiem możemy się cieszyć już po 3,5 godzinach od nastawienia zaczynu:)
Autorka tego przepisu swój chlebek piekła w krótszej blaszce bo 18 cm. moja najmniejsza blaszka ma dł. 27cm dlatego chlebek jest ciut niższy, choć podczas wzrostu wypełnił całą blaszkę 🙂
Przepis zaczerpnięty od Liski. Bardzo polecam.
Biga
– 3 g suszonych drożdży lub 6 g świeżych
– 150 ml ciepłej wody
– 150 g mąki pszennej ( dałam typ 650)
Całość wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość, zwykle zajmuje to 0,5-2 godz. Jeżeli naczynię z bigą ustawimy na kaloryferze proces ten nastapi bardzo szybko.
Pozostałe składniki:
– 50 g maki pszennej ( dałam typ 650)
– 1,5 łyżeczki soli
– 280 g zakwasu żytniego
– 50 g maki żytniej (dałam typ 720)
– 1 łyżka oliwy
– nasiona na wierzch
Do wyrośnietego zaczynu dodać pozostałe składniki. Wyrobić mikserem lub łyżką . Niezbyt długo, wystarczy aby składniki się połączyły.
Keksówkę o dł. 18 cm. wysmarować smalcem domowym , posypać mąką i przełożyć ciasto. Wierzch posmarować oliwą , nakryć ściereczką . Odtawić w ciepłe miejsce ( np. na kaloryfer)
U mnie wyrastanie twało 1 godzinę.
Nagrzać piekarnik do temp. 250 stopni C.
Przed umieszczeniem blaszki w piekarniku , raz jeszcze posmarowac oliwą , można też posypać ziarnami lub makiem. Ścianki piekarnika spryskać wodą. Piec 10 min.
Nastepnie zmiejszyć temperaturę do 190 stopni C. i dalej piec 40-45 min.
Na 10 minut przed końcem pieczenia, wyjmujemy chleb z formy i dopiekamy bez niej, ( ja dodatkowo piekłam 10 minut dłużej).
Upieczony chleb należy całkowicie wystudzić i dopiero kroić .
Smacznego:)